Przyszłość gotówki coraz częściej stoi pod znakiem zapytania. Wydaje się, że świat technologiczny nas pochłania, a metody płatności mają wyraźny trend cyfrowy. Pandemia przyspieszyła ten proces, a transakcje elektroniczne są jednymi z pierwszych opcji, jeśli chodzi o płatności. Gotówka pozostaje jednak popularną opcją dla wielu użytkowników. W rzeczywistości na świecie w obiegu może znajdować się obecnie od 500 do 700 miliardów banknotów, których okres użytkowania wynosi od 1 do 5 lat, a każdego roku drukuje się średnio około 150 miliardów nowych banknotów.
Zalety gotówki
Jest to jedna z najbardziej opłacalnych metod. Aby dokonać płatności w inny sposób niż gotówką, konieczne są koszty infrastruktury, a zdecydowana większość z nich jest uzależniona od sieci zewnętrznych. Gdy natomiast robimy to za pomocą gotówki, przelew jest natychmiastowy i bezpłatny. Z tego powodu w czasach kryzysu finansowego popyt na gotówkę wzrasta ze względu na jej postrzegane bezpieczeństwo. W https://www.walutomania.pl poznasz więcej metod zabezpieczenia się przed kryzysem finansowym i inflacją.
W tym sensie gotówka gwarantuje również prywatność płatnika i zapewnia anonimowość, ponieważ nie wymaga wymiany danych. Jest też łatwa do rozpoznania i uwierzytelnienia oraz trudna do podrobienia. Ale jak to wysokie bezpieczeństwo banknotów jest osiągane i przez kogo?
Kto odpowiada za bezpieczeństwo banknotów?
Obecnie za bezpieczeństwo większości banknotów dowolnego kraju znajdujących się obecnie w obiegu odpowiada szwajcarska firma SICPA, mająca swoje siedziby w wielu krajach świata. Oferuje one wszelkiego rodzaju rozwiązania w zakresie bezpiecznego uwierzytelniania, identyfikacji i łańcuchów dostaw w coraz bardziej zdigitalizowanym świecie.
Poziomy zabezpieczeń banknotów
Istnieją cztery poziomy zabezpieczeń, które zazwyczaj zawiera większość banknotów:
- Poziom 1: Bezpieczeństwo dla ogółu społeczeństwa. Obejmuje to druk wklęsły jako zastrzeżoną technologię druku, która nadaje banknotowi specyficzną fakturę i nadaje banknotowi inne niewidoczne środki bezpieczeństwa.
- Poziom 2: Półukryte środki bezpieczeństwa. Są to środki, które mogą być sprawdzane przez sprzedawców za pomocą narzędzi wykorzystujących światło ultrafioletowe. Drukowane są w technologii offsetowej lub wklęsłodrukowej.
- Poziom 3: W pełni tajne środki dodane przez banki centralne w celu ułatwienia wykrywania i sortowania ich banknotów w celu przyspieszenia ich obiegu.
- Poziom 4: W niektórych banknotach dodaje się nawet środki kryminalistyczne. Dzięki temu w razie pożaru lub wypadku można sprawdzić, czy utracone banknoty były legalnym środkiem płatniczym.